Заява асоціацій агропромислового комплексу України щодо припинення спеціального розслідування відносно імпорту до України азотних і комплексних добрив.

Заява асоціації агропромислового комплексу України щодо припинення спеціального розслідування відносно імпорту до України азотних і комплексних добрив.

Ми вітаємо рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі щодо припинення спеціального розслідування відносно імпорту до України азотних і комплексних добрив, без застосування спеціальних заходів. 

Вперше за довгі роки ми бачимо безпрецедентно іншу якість публічної політики, а державні рішення найвищого рівня приймаються в ході публічних дискусій, відкрито, справедливо та об’єктивно, а не в результаті кулуарних домовленостей з олігархічними групами впливу.

Прийняте МКМТ рішення закріплює курс на демонополізацію хімічної галузі, який був узятий ще рік тому, після прийняття ще одного безпрецедентного рішення Антимонопольним комітетом України щодо примусового поділу монополіста на ринку мінеральних добрив – групи компаній OstChem.

Як довели 10 років з моменту створення монополії групи Остхем на ринку мінеральних добрив України, без відновлення здорової конкуренції неможливий динамічний розвиток вітчизняної хімічної галузі. Так, незважаючи на величезні прибутки власників монополії, не було проведено жодної значної модернізації виробництва, або випущено інноваційного продукту, що закономірно призвело до втрати експортних ринків, а українських аграріїв залишило без якісної української продукції.

Ми висловлюємо особисту подяку Президенту України Володимиру Зеленському. Перш за все, саме завдяки його особистій позиції та його політиці, направленій на деолігархізацію української економіки та захист інтересів пересічних громадян, малого та середнього бізнесу, стало можливим прийняття рішення щодо демонополізації хімічної галузі ти припинення спеціального розслідування відносно імпорту до України азотних і комплексних добрив.

Також ми дякуємо членам Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі, які підтримали відповідне рішення і вважаємо це відповідальною державницькою позицією, тому що кожен з них розумів, що у відповідь може стати і швидше за все стане об’єктом для інспірованої монополістом нещадної критики і нападок! 

Окремо ми дякуємо Народним депутатам України, екс-уповноваженому Президента з земельних питань і Голові аграрного комітету ВРУ, які приділили значну увагу порушеному питанню.

Українські аграрії як ніхто зацікавленні у розвитку національної хімічної галузі, що дозволить отримати їм доступ до якісних і недорогих и мінеральних добрив вітчизняного виробництва. Втім, попередній 12-річний безуспішний досвід протекціоністських заходів довів, що це неможливо без розвитку конкуренції. 

Тому ми закликаємо Кабінет Міністрів України і Антимонопольний комітет України помножити зусилля, спрямовані на демонополізацію вітчизняної хімічної галузі, реалізувати на практиці рішення АМКУ про примусовий поділ групи компаній Остхем і тим самим створити необхідну базу для відродження і розвитку української хімічної галузі. 

Після реалізації необхідних заходів з демонополізації виробництва мінеральних добрив, вважаємо необхідним повернутися до обговорення програм підтримки і розвитку національної хімічної промисловості, з метою підвищення її ефективності.

Окремо слід зазначити, що асоціації АПК вважають неприпустимими і спекулятивними публічні заяви великих хімічних підприємств про можливі скорочення працівників у випадку, якщо квоти на добрива не будуть введені. Просимо Уряд вжити необхідних заходів по недопущенню необґрунтованих звільнень працівників українських хімічних підприємств.

Догори